Aktivite

Boğaziçi Üniversitesi’nden çocuk ve çocukluk dersi

Boğaziçi Üniversitesi’nden çocuk ve çocukluk dersi

Yrd. Doç. Dr. Zeynep Erdiller, 14 Kasım Salı günü 19.00’da “Çocukluğun Tanımı: Tarihsel ve Toplumsal bir bakış açısıyla Çocuk ve Çocukluk?” üzerine merak uyandırıcı bir seminer ile dinleyicilerle buluşacak. Akatlar Kültür Merkezi’nde yer alacak ve herkesin ücretsiz izleyebildiği “Açık Dersler”, Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin (BÜYEM) katkıları ve Beşiktaş Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenleniyor.

Seminerde Erdiller; çocuğun nasıl tanımlandığı ve çocuktan be beklediğimiz, yetişkinlerin dünyasında çocukların yaşadıkları ve yaşayacakları konularını ele alacak. Erdiller seminerde “Çocuk kimdir? Çocukluk nasıl tanımlanır?” sorularına cevap arayacak. Tarih boyunca ve toplumdan topluma çocuğun değişen tanımı, buna bağlı olarak çocukluğun toplum içindeki yerinin konuşulacağı seminerde, çocuk kavramının insanlar tarafından özel bir zaman diliminde ve bağlamda üretilen bağımsız bir gerçeklik değil, bir sosyal oluşum olduğu konusu işlenecek.

Açık Ders Programı; 5 Aralık 2017, Salı günü Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Leyla Elbirlik’in “Çocuğun Tarihi: Osmanlı ve Avrupa Tarihinde Çocuk Olgusu Üzerine Bazı Düşünceler”, 21 Aralık 2017 Perşembe günü Yrd. Doç. Dr. Mine Göl Güven “Çocuk ve Oyun” ve 18 Ocak Perşembe günü Prof. Dr. Belma Haznedar “Çocuk ve Dil: Erken çocukluk döneminde ikinci/yabancı dil öğrenimi” ile devam edecek.

 

 

Bir cevap yazın