Aktivite

Çocuklarla Müze Gezmenin Tam Zamanı!

yerebatan sarnıcı

Tarihin küçük bir özetini hem de gerçek bileşenleriyle görmemizi sağlayan ender yerlerden olan müzeler, özellikle çocuklara tarih bilinci aşılama konusunda eğlenceli ve merak uyandıran bir deneyim vadediyor. Hazır okullar da tatilken çocuklu aileler için müzeler keşif rotasına dönüşüyor. Bu keşfe eşlik etmek isteyen Tatilsepeti.com, Türkiye’nin dört bir yanındaki müzelerden bir rehber hazırladı. Bu rehberin izinde; çocuğunuzla birlikte Oyuncak Müzesi’nde dünyanın dört bir yanından getirilen oyuncakları görebilir, Arkeoloji Müzesi’nde farklı medeniyetleri keşfedebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’da yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu’nun farklı kazı alanlarından getirilen eserlerin buluştuğu etkileyici bir kültür mekanı. Müzede Paleolitik Çağ, Neolitik Çağ, Kalkolitik Çağ ve Eski Tunç Çağı’nın yanı sıra Eski Hitit ve hitit İmparatorluğu, Frig, Geç Hitit, Urartu, Lidya dönemlerine ait çok sayıda kalıntı ve eser sergileniyor.

Antalya Oyuncak Müzesi

Müzede 3 bin oyuncak yer alıyor. Çocuklar müzede gezerken, Nasreddin Hoca ve eşeği, Kül Kedisi ve balkabağı arabası, Daltonlar, Red Kit, Mick Mouse, Şirinler, Keloğlan ve Temel Reis gibi birçok çizgi film karakteri ile karşılaşıyor.

Atatürk Arboretumu

İstanbul Sarıyer’de, dünyada türünün en büyük örnekleri arasında yer alan ve 2 bin ender bitki türüne ev sahipliği yapan Atatürk Arboretumu, canlı ağaç müzesi adeta. Çocuklar burada farklı bitki türlerini tanıma imkanı bulurken, çevreyi koruma bilinci edinebilirler. Günde 500’den fazla doğa severi ağırlayan Arboretum, haftanın her günü açık.

atatürk arboretum

Ayasofya Müzesi

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından camiye dönüştürülen Ayasofya, 1935 yılından bu yana müze olarak hizmet veriyor. İhtişamlı görüntüsüyle Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Ayasofya, Tarihi Yarımada’nın simge yapılarından biri.

Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönem sarayıdır. Saray selamlık, harem-i humayın ve tören salonu olmak üzere üç kısımdan oluşuyor. Bütün bölümlerin yanında Mustafa Kemal Atatürk’e ait yatak odası sarayı özel kılıyor. Bu oda hem yetişkinlerin hem de çocukların ilgisini çekiyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Göztepe’de yer alan Oyuncak Müzesi’nde, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örnekleri sergileniyor. Şair – Yazar Sunay Akın’ın 1990 yılından başlayarak pek çok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık artırmalardan alarak kurduğu müzede çocuklar, uygarlık tarihini daha eğlenceli biçimde öğrenme imkanı buluyor.

rahmi koç müzesi

Rahmi Koç Müzesi

İstanbul Hasköy’de yer alan Rahmi Koç Müzesi’nde çocuklar; bilimsel aletler, eski bilgisayarlar, eski trenler, klasik arabalar, Fenerbahçe Vapuru ve keşif küresini görebiliyor.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Müzede; insanların avlanma şekli, ateşi nasıl yaktığı canlandırılıyor. Ziyaretçilerin karşısına “dünyanın gerçek boyutta yontulmuş ilk eseri” olarak bilinen Balıklıgöl Heykeli çıkıyor. Daha sonra Neolitik Çağ ve bu çağın en önemli eserleri olan Göbeklitepe ve Nevali Çori’ye ait tarihi eserler ön plana çıkıyor.

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sonrası inşa ettirilen saray, Sultan Abdülmecit’e kadar Osmanlı İmparatorluğu’na idare, eğitim ve sanat merkezi olarak hizmet etti. Cumhuriyetin kurulmasından sonra 1924 yılında müze haline getirildi. İmparatorluk Hazinesi, Hırka-i Saadet Dairesi ve Kutsal Emanetler, Padişah Elbiseleri, Padişah portreleri ve resim koleksiyonu, silahlar saray müzesinde sergileniyor.

Yerebatan Sarnıcı

Roma döneminde şehrin su ihtiyacını karşılamak için yaptırılan Yerebatan Sarnıcı, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Sarnıç içinde gezerken karşınıza çok sayıda heykel çıkıyor. Çocukların ilgisini ise en çok Medusa başları ve su içinde yüzden balıklar çekiyor.

Zeugma Mozaik Müzesi

Müzede, Gaziantep’teki Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaikler, heykeller, sütunlar, duvar resimleri ve çeşitli kalıntılar sergileniyor. Çingene kızına benzeyen figür nedeniyle “Çingene Kızı Mozaiği” müzenin en değerli ve ünlü eseri.

Bir cevap yazın