Anne-Çocuk Köşesi

Ah şu pompalar: Süt sağma serüveni hakkında

emzirmek

Doğum yapmış her annenin en büyük stresi, zannedersem -yok zannetmiyorum artık eminim- süt sorunsalıdır. Sütüm geldi mi gelir mi, yeter mi, meme ucum yok, emdi mi emmedi mi, süt azaldı mı, çoğaldı mı vb. tarzı sorular bir anneyi depresyona en kolay sürükleyen düşüncelerdir.

Öncelikle kendim de emziren bir anne olmama rağmen, lütfen bebeğini mamayla beslemek zorunda kalan anneleri rahat bırakın. Egolarınızı da alıp az ötede çimlenin. Anne sütü alan herkes dahi ya da sağlıklı olsaydı, dünya Herkül ile Einstein kaynardı. (Zaten zeka dediğin de genetik bir olgu…)

Bu konu hakkında apayrı bir yazı yazacağım zira sırf bu sebepten lohusalığını depresyon içinde geçiren ve dünyayı kendine de bebeğine de zindan eden anneler biliyorum. Şimdilik diyeceğim tek şey rahat olun. Bebek dediğin bir şekilde doyar, önemli olan onun ruhunun doyması, bu da ancak mutlu bir anne ile olur.

Gelelim süt sağma işlemine. Dediğim gibi yukarıda ki konu hakkında sonradan uzun uzun yazacağım. Şu an ki konumuz meşhur pompalar 🙂

süt pompası

Kendi hikayemden yola çıkarak sizleri aydınlatmak isterim. Arat doğduğu gün, şükür, derhal emebildi. Sağ göğsümü tuttu hemşire, tıktı ağzına kahverengi bölgeyle beraber ve bizim oğlan başarılı bir şekilde emdi. Gel gelelim benim sol memenin ucu çıkmadı.

Neler yapmadım ki… İnatla sol mememe tuttum, yok valla. Uç olmayınca oğlan sinir harbine giriyor. Pompa ile ucunu çıkartıp tıktım ağzına, iyi ama beş dakikaya o etki gidiyor uç yine yok. Henüz bir haftalık olduğundan silikon uç da almıyordu. Doktorum Tuna Bey, o memeyi sağıp vermemi istedi. Bu arada Arat 4 günlükken otuz saatlik ışın tedavisi aldı sarılık nedeniyle ve 300 gr kilo kaybetmişti. Mecali yoktu oğlanın. Çabuk toparlansın diye de sütü sağıp emzirme sonrası bolca sütü vermemi istemişti. ( iki aylık olunca silikon uçla sol memeyi emmeye başladı ve inanır mısınız halen o memede uç yok ve silikon uç ile onu emiyor. Silikon uç demişken Nuk markasını beğenerek kullanıyorum)

Sağım konusunda en önemli ayrıntı her 4 saatte bir memeleri boşaltmak. Hadi olsun olsun 5 saat olsun. Çünkü süreç uzadığında beyin diyor ki : Bu süt demek ki fazla, ben daha az üreteyim. Bugün, Arat 9 ayı bitirirken halen uyguladığım formül budur.

lasinooh

Gebeyken e-bebekten lansinoh elektrikli pompa almıştık. Onu kullandım ama bir ayın sonunda bozuldu. Geri yolladım dilekçe yazıp. Tabi cevap gelmesi 3 hafta süreceğinden o dönem acilen lansinoh manuel pompa ile devam ettim. Valla elektrikliden daha çabuk sağdım fakat ciddi kol kası yapmışımdır. Ancak manuel pompa ilk 3 ay dolu memelerde işe yarıyor. Genelde 3 ayın bitiminde memeler terbiye oluyor yumuşuyor, artık kontrolsüz süt üretimini bitiriyor, bebeğin emdiği ölçüde ya da pompalandığı ölçüde süt üretmeye başlıyor. Şimdi belli aralıklarla pompa yapmanın önemini daha iyi anlamışsınızdır. Beyne üretim mesajını vermek gerekiyor.

Ne demiştim, terbiye olan memelerde manuel pek etkili olmuyor. Bu arada lansinoh firması bana para iadesi çeki verdi. Ben ne yaptım? Manyak gibi gittim aynı markayı yine aldım. (Denenmiş denenmiştir sloganını nasıl oldu da unuttum !) Yanlış anlaşılmasın Lansinoh’tan memnun kalan pek çok anne var, demek ki benim bahtım yaver gitmedi. Elektronik ürünler zannedersem biraz da şans işi.

Tam umutsuz anımda ( evet umutsuzluk çünkü her ay elektrikli pompa almanın maliyetini bir hesap edin) bir arkadaşım mamajoo marka elektrikli pompasını satışa çıkardı. (Evet biz anneler ikinci el eşyalarımızı satıyoruz çok da iyi oluyor) Yarı fiyatına mamajoo elektrikli pompayı aldım ve Allah nazarlardan saklasın çok memnunum. Düşünün aylarca arkadaş sağmış, üstüne de ben sağıyorum.

Bu arada bebeğini sırf sağım yaparak aylarca (yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi) besleyen anneler var. Pompa süt üretimini durdurmaz arkadaşlar, bilakis beyne sürekli üretim mesajını verir. Tabi emzirmeye karşın tek dezavantajı bebekle olan duygusal bağın olmayışıdır.

Sağım için emzirme sonrası önemlidir. Özellikle ilk 2-2.5 ay bebeklerin emme gücü çok yetkin değildir ve içeride 10 cc bile olsa süt kalabilir. Mümkünse kalmasın zira bir süre sonra beyin o 10cc’yi fazla görüp üretmiyor. 3. ay bitimi itibariyle bebeğiniz sadece 10-15 dakika emerek memenizin yaklaşık yüzde 80’ini boşaltabiliyor. Hatta 5. ayda bu süre beş dakikaya bile inebiliyor. Bunu bilin de sonra bebeğim beni az ermiyor diye depresif olmayın.

mamajoo

Ocak ayında işe başladığım için düzenli sağıma devam ediyorum. Sabah oğlan bir memeyi emip uyuyunca kalkıp diğer memeyi sağıyorum, bir öğününü bırakıyorum. Geceden de sağdığım olunca, bazen birleştiriyorum. Okulda öğle molasında sağıyorum. Evde olunca memeye tutuyorum ama şu aralar memeyle ilgisi pek yok gibi. Bu aylarda gayet normalmiş. Etraf daha çok ilgilerini çekiyor.

3 ay bitimiyle sütün azalması normal demiştim ya. Bazen stresli olursunuz ya da ağır hastalık geçirirsiniz, ütünüz azalabilir.

Sağıyorum anca 20 cc diyorsanız hiç üzülmeyin. Sizin o beğenmediğiniz 10-20cc’nin içinde milyonlarca canlı hücre var. Bir nevi aşı gibi düşünün. Ve o minik miktarı bile verin bebeğinize. Doymaz evet, mamasını alır ama onu aşıladığınızı düşünün bu bile bir nimettir.

Hasta olduğunuzda vücudun esas amacı hayatta kalmaktır. Ancak iyileşme döneminde yeniden süt üretimi artar. Ama ne demiştim, belli aralıklarla pompaya devam ediyoruz.

Hem her sağımda 10 cc bile çıkarsanız ne olur üzülmeyin, şöyle düşünün, günde 5 kere yapsanız 50cc olur. Yuppi milyonlarca canlı hücre, bağışıklık adına süper 🙂

Bir de son olarak Power Pomping metodundan bahsedeceğim. Önce bir meme 15 dk sağılır. Sonra diğer meme 15 dk sağılır. 5 dk ara verilip ilk memeye geçilir 5 dk sağılır ve aynı işlem diğer meme için de tekrarlanır.

Bunun nedeni, süt sürekli bir akışta değildir. Çeşme mi bu ayol:) Sütün inmesi, akımı ve durması vardır ki bir beş dakika sonra tekrardan akar.

Evet, sevgili pompayla yaşayan analar ya da hamile arkadaşlar; gördüğünüz gibi kolay değil zahmetli bir iş. Geceleri uykumdan uyanıp sağıp yattığımı biliyorum. Ama minik bir damla bile çıksa, tüm zorluklara değer. He baktınız hiç mi yok, ne üzülüyorsunuz yahu, sağlıkla doğan bebeğin var gözünün içine bakıyor, ver mamayı, sen de onun ihtiyacı olan en önemli şeyi, sevgini verip ruhunu güzelce doyur…

Burcu A. Gözoğlu

Önemli Not: Okumuş olduğunuz yazı tamamen tecrübelere dayanılarak kaleme alınmış olup hiçbir yönlendirici unsuru içermemektedir. Bu nedenle konuyla ilgili olarak öncelikle doktorunuza danışmanız gerektiğini lütfen unutmayınız…

Bir cevap yazın