Genel

Küçük yaş öğrenciler için İngilizce ses eğitimi teknikleri

istek okulları

İstek Okulları, küçük yaş grubu öğrencilere İngilizce ses eğitiminin kolay ve kalıcı bir şekilde öğretilmesi için anaokulu ve 1. sınıf öğretmenlerine yönelik bir eğitim düzenledi.

Oxford Üniversitesi Eğitmeni Irene Canca’nın verdiği İngilizce Ses Eğitiminin adı “Whats Phonics? How you teach Phonics to Very Young Learners?” Eğitimde, ses eğitiminin hangi tekniklerle öğretilmesi gerektiği detaylı bir şekilde anlatıldı.

İstek Okulları; anaokulu ve 1. sınıf Türk ve yabancı İngilizce öğretmenleri, Ocak ayı içerisinde Oxford University Press Eğitmeni Irene Canca’dan “Whats Phonics? How you teach Phonics to Very Young Learners?” başlıklı İngilizce Ses Eğitimi aldılar.

Küçük yaş gruplarında ses eğitiminin hangi teknikler kullanılarak öğretilmesi gerektiğini farklı tekniklerle örnek ders göstererek anlatan eğitmen, öğretmenlere “Tekrarla, öğret, pratik yap, gözden geçir, pekiştir” tekniğinin süreçlerinin kullanımı hakkında bilgi verdi.

Ayrıca web sitesi tavsiyelerinde bulundu ve kendi deneyimlerinden örnek bir ders planı göstererek öğretmenlere farklı materyal fikirleri verdi. Eğitmen Irene Canca “Türkler de herkes gibi pratik yapma ve uygulama fırsatı buldukları sürece İngilizce öğreniminde sıkıntı çekmiyorlar. Öğrencilerin İngilizce öğrenebilmesi için deneyimli öğretmenler ve günlük yaşamlarında İngilizce kullanabilecekleri alanlara
ihtiyaçları var. Ancak öğrencilerin okul dışında İngilizce’yi pratik yaşamda kullanabilecekleri ortamlar ne yazık ki Türkiye içerisinde çok mümkün değil, öğrenimi zorlaştıran en önemli sorun bu. Verilen ses eğitimi Türkiye’de çok yaygın değil ancak bu eğitimde öğretmenler küçük yaşta İngilizce ses yapısını öğrencilere öğretmenin artılarını gördüler, bunu yaparken de farklı yöntem ve deneyimlerini birbirleri ile de paylaşarak
yeni öğretim stratejileri öğrendiler.” dedi.

Eğitime katılan İstek  Atanur Oğuz Anaokulu Öğretmeni Jaklin Asator “Eğitimden farklı teknikler öğrendim, gösterdiği çoğu materyalleri zaten kullanmaktaydım, eğitimle birlikte aktivitelerimi zenginleştirebileceğim fikirler edindim ve sınıflarımda da uygulayacağım.” diyerek eğitimle ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Bir cevap yazın