Sağlık

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Ethica İncirli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Nevin Cambaz Kurt, bağışıklık sistemini güçlendirmek için önerilerde bulundu.

Bilindiği gibi bebeklerde bağışıklık sistemi için en önemli besin anne sütüdür. Anne sütünün içeriğindeki immunoglobulinler ve koruyucu diğer faktörler bebeğe doğrudan geçmekte ve onu bir ömür boyu koruyacak olan bağışıklığının temelini oluşturmaktadır. Özellikle ağız denen (kolostrum) ilk gelen sarı renkli anne sütü oldukça değerli olup, tek bir damlasını bile zayi etmeden bebeğe vermeye çalışmalıdır. Bu aynı zamanda onun ilk aşısıdır. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli, mümkünse 2 yaşa kadar emzirme devam ettirilmelidir.

bağışıklık sistemi

Güçlü bir bağışıklık sistemi için yapılması gerekenler nelerdir?

 1. Dengeli beslenmek önemli
  Dengeli beslenmede yağ, karbonhidrat ve proteinden, vitamin ve minerallerden dengeli ölçüde almalıdır. Çocuklarda öğünlere dikkat edilmeli, atlanmamalıdır. Sabah kahvaltısı en önemli öğündür. Kahvaltıda yumurta, peynir, zeytin tüketmeye özen göstermelidir. Haftada 2 gün kuru baklagiller yemeli. Haftada 2 gün balık tüketmeli. Bol sebze ve meyve gibi vitamin ve posadan zengin besinleri tüketmeli. Dengeli beslenmede proteine yer vermekte önemlidir. Yumurta, süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve beyaz et gibi hayvansal protein, kuru baklagiller gibi bitkisel proteinlere soframızda daha fazla yer vermeliyiz. Bol zeytinyağı ve köy tereyağı kullanmaya daha çok yer vermeliyiz. Meyve ve sebzeleri karbonatlı su ile 15 dakika beklettikten sonra kabuğu ile çocuğa tükettirmeye dikkat etmeliyiz, böylede hem posadan zengin, hem de vitamin ve mineral açısından yeterli beslenme sağlamış oluruz.
 2. Şekerli yiyeceklerden uzak durun
  Yapılan bir araştırmada 100 gr şekerin vücudun savunma hücresi olan lökositlerin fonksiyonlarını 4 – 6 saat boyunca yüzde 60 baskıladığı gösterilmiş. Çünkü glukoz, C vitamini reseptörleri ile yarışmaktadır. Çocukları güçlü bir bağışıklık için şekerli gıdalardan uzak tutmalıyız.
 3. Pakete girmiş, marketlerde satılan cips, çikolata, gofret, bisküvi gibi hazır gıdalardan, hamburger, kola gibi fast food dediğimiz beslenme tarzından uzak durmak. Batı tarzı fast food beslenme bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek daha kolay hastalanmaya zemin hazırlar. Hamburger yerine çocuklara peynirli domatesli sandviç seçeneği sunulabilir.
 4. Yoğurt, kefir, ayran, boza, ev yapımı sirke, şalgam suyu gibi probiyotikten zengin besinler tüketmek, bağırsaktaki probiyotikleri beslemek gerekiyor. Bağırsaklarımızdaki probiyotikler bağışıklık sistemimizin olmazsa olmazıdır. Ev yapımı yoğurt selenyum içeriği ile de bağışıklık sistemini destekler. Öğünlerde yoğurt, ayran, cacık, kefir tüketmeye çocukları alıştırmalıyız.
 5. D vitamini takviyesi
  Kışın güneşin olmadığı zamanlarda çocuklara 1 yaş üstü 600’ü, 1 yaş altı 400’ü günlük D vitamini takviyesi vermek gerekir. Güneşin olduğu dönemde günde 20 dakika, güneş ışınlarının dik geldiği zamanda güneşten istifade etmek gerekir.
 6. C vitamininden zengin besinleri turunçgiller, kuşburnu, biber, maydanoz gibi bol tüketmek. C vitamini bağışıklık sistemi için önemli bir vitamindir. Özellikle kış aylarında turunçgiller tüketmek, kuşburnu çayı içmek bağışıklığı destekler.
 7. Bol su içirin
  Su tüketimi bağışıklık sistemi için önemlidir. Çocuğun idrarının rengi su tüketiminin yeterli olup olmadığı konusunda fikir verir. Yeterli su tüketen çocukların idrar rengi berraktır. Koyu renkli idrar yeterince su içmiyor demektir.
 8. Düzenli uyku
  Güçlü bir bağışıklık için düzenli uyku şarttır. Çocuklar akşam 21.00’de yatakta olmalıdır. Uykudayken salgılanan hormonlar, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de etkilidir. Bu nedenle çocukları erken yatmaya alıştırmalıdır.
 9. Yemeklerde 1 yaş sonrası bolca soğan, sarımsak kullanmak doğala antibiyotik etkisi nedeniyle bağışıklığı destekler. Ceviz gibi omega 3’ten zengin kuruyemişler, 5 yaşa kadar cam rende de rendelenerek verilebilir. Bazı ek besinlerin beta glukan, propolis, ekinezya, pelargonuım gibi ürünlerin bağışıklık sistemini desteklediği gösterilmiş. Gerektiği durumlarda doktor kontrolünde belli sürelerde kullanılabilir.
 10. Spor yapmak çocuklarda ve erişkinlerde güçlü bir bağışıklık sistemi için vazgeçilmezdir. Çocukları  spor yapmaya teşvik etmek, desteklemek, hem beden sağlığı, hem ruh sağlığı, hem de güçlü bir bağışıklık için gereklidir.

 

Bir cevap yazın