Sağlık

Bebeğiniz için İlkyardım Tüyoları

Bebeğiniz için İlkyardım Tüyoları

İlk 1000 gün beslenmesi ve bakımı hakkında anne ve anne adaylarına güvenilir kaynaklardan bilgi vermek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Vakfı bünyesinde kurulan Mucize Annelik Okulu, farklı kanallarla annelerin yanında olmaya devam ediyor.

Ev, kurum ve belediye eğitimleri ile annelere ulaşan okul, mobil uygulama üzerinden de annelerin en büyük yardımcısı olmaya aday. Ücretsiz olarak akıllı telefonlara indirilebilen Mucize Annelik Okulu Uygulaması, kütüphane, forum, içerikler ve canlı destek bölümlerinin yanı sıra, yeni eklenen ilkyardım videoları ile de dikkat çekiyor.

Yanık ve zehirlenme durumunda ilk olarak ne yapılmalı?

Mucize Annelik Okulu’nun uzman hemşireleri tarafından hazırlanan videolarda, 0-3 yaş aralığındaki çocuklarda zehirlenme ve yanık kazaları ile karşılaşıldığında ilk yapılması gerekenler anlatılıyor.

“Çocuklarda yanık” videosunda, hafif vakalarda yanık olan kısmın en az 15 dakika suyun altında tutulduktan sonra ıslak bezle örtülmesi gerektiğinin altını çizen uzman hemşireler, doğru ilk yardım bilgilerini paylaşıyor. “Çocuklarda zehirlenmeler” videosunda ise herhangi bir zehirlenmede ilk olarak 114 Zehir Danışma Hattı’nın aranması gerektiği belirtiliyor. Uzman hemşireler, zehirlenme vakalarını engellemek için öncelikle çamaşır suyu, deterjan gibi temizlik malzemelerinin çocukların ulaşamayacakları yerde tutulmaları konusunda uyarıda bulunuyor.

Bebeğin anne karnına düştüğü ilk andan, 1000 gün tamamlanana kadar annelerin yanında olan Mucize Annelik Okulu, ziyaretçilerine yazılı içeriğin yanı sıra görsel içerik de sağlıyor. Mucize Annelik Okulu kapsamında eğitim veren uzman hemşireler, pedagojik konularda Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden, beslenme ve gelişim başlığında ise Anne Bebek Vakfı desteğiyle uzman hekimlerden eğitim aldılar.

 

Bir cevap yazın