Sağlık

Bebeğinizin uykuya rahat dalması için 5 tavsiye

Bebeğinizin uykuya rahat dalması için 5 tavsiye

Bebeğinizde son zamanlarda nedenini anlamadığınız bir nedenle az uyuma veya uyurken sık uyanma gibi bir durumla karşılaştığınız hiç oldu mu? Eğer saydığımız bu iki faktörden bir tanesini çocuğunuzda gözlemlediyseniz dikkatli olmanızda fayda var, zira uzmanlar bu durumu uyku bozukluğunun habercisi olarak yorumluyorlar.

Kaliteli ve iyi bir uykunun bebeğin beden ve zihin sağlığı açısından kritik önem taşıdığını söyleyen Emsey Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şemsettin Ayçiçek, bebeklerde uyku yönetiminin mümkün olduğunu vurguladı.

Uzman Dr. Ayçiçek, “Yenidoğan bebekler, günde 16 – 20 saat uyuyabilir, 2 – 3 saatte bir uyanıp anne sütü alıp, uyumaya devam ederler. Bu dönemde gece gündüz ayrımı da yoktur. 2 aydan sonra geceleri daha uzun uyumaya başlayan bebekler, 6 aydan sonra ise genellikle 10 – 12 saat uyurlar. Bebeklerin kesintisiz uykuya geçme dönemleri ise 3 yaşında başlar. Bu süreçte bebeğinizi iyi gözlemlemelisiniz. Normalin dışında bir durum fark ederseniz mutlaka öncelikle hekiminize danışmalısınız çünkü bebeğiniz uyku bozukluğu yaşıyor olabilir” diye konuştu.

Bebeğinizin rahat uykuya dalması için işte Uzm. Dr. Ayçiçek’ten 5 tavsiye

  1. Bebekler loş, sessiz ve ortalama 20 – 24 derece ısısı olan güvenli bir ortamda uyutulmalıdır.
  2. Bebekler, 1 yaşına gelinceye kadar yastık kullanılmamalıdır.
  3. Uykudan önce banyo yapması uykuya dalmayı kolaylaştırabilir.
  4. Bebeğinizin uyku saatlerinin farkına varması sağlanmalıdır. Bunun için uyurken mutlaka odasını karartın. Ayrıca bebeğiniz öğle uykusundan uyandığı zaman mutlaka perdeleri açıp, gün ışığını içeri sokarak gece gündüz farkını anlamasını sağlayın.
  5. Uyku öncesi bebeğinize yapacağınız 15 dakikalık bir masaj onun uykuya dalmasını kolaylaştırabilir.

Bir cevap yazın