Sağlık

Hayvanlar, çocuklara empati kurmayı öğretiyor 

Yaşamımızın ayrılmaz parçası ve en yakın dostlarımız olan evcil hayvanlarla iletişim kurmanın çocuk gelişiminde büyük bir rolü olduğunu biliyor muydunuz? Yaklaşık 6 yaşından bu yana köpeklerle haşır neşir birisi olarak, ben bunun nasıl birşey olduğunu açıkçası yakından biliyorum. Geçtiğimiz günlerde mail kutuma düşen uzman psikolog Ayben Ertem’in konuyla ilgili düşüncelerinin yer aldığı basın bülteninde tam da yukarıdaki cümleleri destekleyici nitelikte satırlara yer verildiğini görünce sizlerle paylaşmadan edemedim.

Evcil hayvanların, çocukların empati kurma yeteneğini artırdığını belirten uzman psikolog Ayben Ertem, tam da yukarıdaki satırları destekleyecek nitelikte evcil hayvan besleyen çocukların daha az kaygı yaşadığını söylüyor. Yapılan araştırmalara göre, evcil hayvan beslemek, çocukların psikolojik gelişiminin yanı sıra fizyolojik gelişimlerine de katkı sağlıyor.

Çocukların, kardeşleriyle kavga ettiklerinde ya da mutsuz olduklarında evcil hayvanlarının yanına gidip, onlarla konuşarak rahatladığını belirten uzman psikolog Ayben Ertem, “Bir evcil hayvana sahip olan çocuk, empati yapmayı öğrenir. Evcil hayvanının ruhsal durumunu, açlığını veya korktuğu zaman neler yaptığını zaman içinde öğrenir. Bu sayede empati yeteneği gelişir. 3 yaş ve üstü çocuklar kardeşleriyle geçirdikleri vakitten daha fazlasını sıkılmadan evcil hayvanlarıyla geçiriyor. Herhangi bir evcil hayvanı olan bir çocuk ortalama 10 dakika onunla vakit geçirirken, kardeşiyle ortalama 2 buçuk dakika vakit geçiriyor. Evcil hayvanlarla birlikte olmak küçük çocukları rahatlatıyor” ifadelerini kullandı.

Evcil hayvanı olan çocukların daha sosyal olduğunu belirten Ertem, “Araştırmacılara göre, evcil hayvanları olan çocukların konuşacak ortak şeyleri var ve ortak ilgi alanı olması arkadaşlığı kuvvetlendiriyor, sosyalleşmelerini sağlıyor. Çocuklar bir şeye kızdıklarında ya da üzüldüklerinde en çok evcil hayvanlarının yanında rahatlıyorlar ve hatta onlarla konuşup sırlarını bile paylaşıyorlar. Evcil hayvanların kan basıncını düşürdüğü, hastalıktan iyileşme sürecini hızlandırdığını da biliyor artık. Post travmatik stres bozukluğu, davranış bozukluğu ve otizm spektrum bozukluğunda da hayvanların çocuklar üzerinde etkili olduğu görülüyor” dedi.

Georgia Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya dikkat çeken Ertem, “Birden fazla evcil hayvanı olan çocuklar hiçbir hayvana sahip olmayan çocuklara göre yüzde 50 daha az alerjik reaksiyon geçiriyor. Özellikle ev içi alerjiler oldukça azalıyor. Bunun nedeni ev içindeki kedi ya da köpeklerin çocukları yalamaları sırasında geçen bakterilerin çocuğun immun sisteminde yarattığı değişiklik. Aynı zamanda çok erken yaşta bir evcil hayvanı olan çocukların astım olma olasılığı da düşüyor” dedi.

Peki sizin bu konuyla ilgili düşünceleriniz neler? Evcil hayvanlar gerçekten çocuklara empati kurmayı öğretebilir mi?

 

Bir cevap yazın