Sağlık

Katarakt yeni doğan bebekte bile görülebilir

katarakt

Yoksa siz hala kataraktın yaşlı kişilerde görüldüğünü düşünenlerden misiniz? Eğer öyleyse bu düşüncenizi bir an önce çöpe atmanızda fayda var. Çünkü katarakt her ne kadar ileri yaşlarda görülen bir rahatsızlık olarak bilinse de, gebelikte geçirilen bazı enfeksiyonlar veya kalıtımsal bozukluklardan dolayı yeni doğan bebeklerde dahi görülebiliyor.

Peki nedir bu katarakt denen şey… Katarakt; gözümüzün içindeki cam gibi şeffaf olan merceğin şeffaflığını yitirmesi ve matlaşmasıdır. Diyabet (şeker hastalığı), travma ve kortizon (steroid) kullanımı gibi bazı durumlarda erken yaşta görülebilir.

Kataraktın en sık belirtisinin görmede azalma olduğunu söyleyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, ışığa karşı hassasiyet, etrafı sisli, dumanlı görme, renk tonlarını ayırt edememe, gözlük numaralarında sık değişiklik olması ve çift görme gibi durumların olabildiğini belirtti.

katarakt

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Fatih Atmaca, katarakt ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Teşhis ve tedavisi nasıl olur?

Katarakt, ayrıntılı bir göz muayenesi ile kolaylıkla tespit edilir. Genellikle görme seviyesi belli bir seviyenin altına düşen hastalara katarakt ameliyatı önerilirken, bazen katarakt olmasa dahi yakın ve uzak gözlüklerinden kurtulmak için operasyon kararı verilebilir. Katarakt muayene, teşhis ve ameliyatında tecrübe çok önemlidir. Ameliyat tüm dünyada lazerli veya lazersiz FAKO yöntemi ile yapılır. Ameliyatın amacı matlaşmış, saydamlığını kaybetmiş merceğin temizlenerek yerine yeni merceğin takılmasıdır.

Kaç tip mercek (lens) tipi vardır? Hangisinin uygun olduğu nasıl anlaşılır?

Tek odaklı (monofokal) mercekler: Uzağı gösterirler, yakın içi yakın gözlüğü kullanmak gerekir.

2 odaklı (bifokal) mercekler: Uzak ve yakını gösterirler, ara mesafede güçlük yaşanır, ışığa hassasiyet olabilir.

3 odaklı (trifokal) mercekler: Uzak, yakın ve ara mesafede görüş sağlarlar, ışığa hassasiyet oldukça azdır.

Bunlar dışında özel durumlarda kullanılan ön kamara mercekleri ve skleral lensler de vardır. Hangi merceğin gözününe uygun olduğu ayrıntılı bir muayene sonrası anlaşılabilir.

Ameliyat ve iyileşme süresi ne kadar sürer?

Katarakt ameliyatında genellikle narkoz vermek gerekmez, özel bir göz damlası ile göz uyuşturulduktan sonra (topikal anestezi) işlem yaklaşık 15-20 dakika içerisinde tamamlanır. Ameliyattan sonra hastanın normal görüşe kavuşması için geçen süre ameliyatın zorluğuna ve kataraktın sertliğine bağlı olarak değişir. 7-15 gün içerisinde çok iyi bir görme noktasına ulaşılır. Hasta 15-30 gün arasında tamamen iyileşir. Doğru zamanda gelip ameliyat olmuş bir hasta 1-2 günde bile iyileşebilir.

Ameliyattan sonra katarakt tekrarlar mı?

Bir kez katarakt ameliyatı olduktan sonra kataraktın tekrar oluşması söz konusu değildir. “Gözüme tekrar katarakt geldi şeklinde yanlış tabir edilen durumda, göz merceğinin kapsül kısmını kalınlaştırarak görmeyi azaltması söz konusudur. Bu durum genellikle kalitesiz mercek ve ekipman kullanımı sonrası gelişir. Bu durumda ameliyat gerekli olmayıp ‘Yag Lazer’ ile 1-2 dakikada kapsül açılarak eski görme sağlanır.

Bir cevap yazın